KullabergEn utflykt till Kullaberg i Oktober kan innebära i princip vilket väder som helst. Jag och Mia var förberedda på snålblåst och kall vind.
Redan efter första uppförsbacken började vi lätta på ytterkläderna och det tog inte lång tid förrän tröjor och jackor låg i ryggsäcken tillsammans med maten. Vi stannade precis innan nedfarten till Ransvik, det vill säga strax efter de första backarna upp från infarten. Kullamannens grav ligger också här, men det är egentligen bara en stor sten som man kommer till efter en lång uppförsbacke, så vi skippade den denna gången.
Vandringsleden går sedan mot spetsen av Kullaberg och man passerar ett antal beteshagar för att sedan skymta Fyren. En riktigt skön tur blev det i sommarvärmen.
Comments
No comments posted.
Loading...
|
Subscribe
RSS
Archive
January
February
March
April
May
June
July
August
September
October
November
December
|